| | | |

Rebrider potapljanje Punta Planka

Potapljanje na jug hrvaške, natančneje v dalmacijo sem pričel že mnogo prej, a v kombinaciji s Poseidon rebriderjem in podovdnim skuterjem, mi je padla na misel letos, ko sem se prvič v okrobru odpravil “tavhat” na otok Murter.

Lokacijo Punta Planka poznam že od prej, kot tudi vem, da rt pade na 100m +. Prvi dan sem prišel prekleto pozno, saj je do Ražanja dobrih šest ur vožnje, s postanki jasno. Burek je na poti več kot obvezen. A vse lepo po vrsti. Nekaj dni pred odhodom, sem namešal TMX, stremel sem k 15/35 za CCR. Za odprti krog pa uporabljam TMX20/35 oz. ti. bottom gas kot bail out plin. Nekako klapa.

Ob prihodi je morje malce mešalo. K sreči je na youtube ves čas live stream, da si pred odhodom na pot še zadnjič pogledam kaka je vremenska situacija. Izredno pomemno namreč, saj ob velikih valovih vstop v vodo s rebriderjem, skutrom in tremi stage zgleda precej nezabavno.

Popoldanski potop dan 1:
Zlezem v vodo, je še vedno malce “mešalo”. Napoved pa je, da se zvečer umiri in potem tako ostane vseh pet dni mojega potapljanja. S skutrom se potegnem na full speed do konca rta, kjer stena pade na 60m. To vem že od prejšnjega potapljanja. Skuter, ki me z max hitrostjo vleče 50m/minuto je res vlekel. To da je po2 rebriderja na koncu pri spusti dosegel 1.8 sem se že navadil. K sreči je leva roka ves čas na MAV, da dofiljuje DIL in zmanjšujem po2, kot tudi kak izpih skozi nos precej pomaga k nepiskanju Poseidona 😉

Anyway nekaj fotkic, predvsem prelepih rdečih gorgonij, 45 minut deke je bilo vse prej, kot hitro.

Dobra lastnost vseh potopov je bila, da je v plitviču na 10-3metre voda še vedno topla, beri blizu 20°C. Za dolgo deko okrog pol ure je to super pomembno!

Naslednji dan pa se odpravim na wreck Zagreb.

Wreck Zagreb

GPS koordinate mi je dal kranjski Joco, ki ga vsi poznamo. Inštruktor pri gasilski brigadi Kranj. Ostalo je le še, da dam zadeve v splet, da mi preračuna kot plutja s DPV. Jasno, da priv dan ni šlo. Zatorej sem naslednje dva dni naredil še potop oz. razikovanje kje bi našel wreck. Dan 3 se odločim drugače in vzamem dva kota. Plutje čez travo ni kazalo kaj obetavno, a po 17 minutah pridem do stene. Kaj hitro pade na 50m, zadnja stopnica pa celo globje. Držim tistih 170° in po izračunu je še 3 minute plutja s DPV (podvodni skuter). Sam furam SUEX, ki je edini primeren za tako dolgo plutje. Baterija na full speed zdrži dve uri 😉

Malce se obračam naokrog in tale hudič – wreck Zagreb me res ustraši. Stal je točno tam pred menoj. Potem pa kamero ven in zabava se začne. Pol ure se s skutrom vozim gor/dol okrog wrecka in seveda napravim precej fotk, kot tudi video. Le-tega moram še zmontirat, sam simpl ni časa. Fotke pa so zgoraj v galeriji. Wreck se prične na cca 62m in pada dol preko 74m. Kaj dosti o njem ni podatkov na internetu. Sam sem popravil tudi podatke na wrecksite, kot tudi že dodal fotke.

Zadnji dan sem seveda naredil potop samo okrog rta. Od vstopne točke sem se potegnil ravno ven v sredino kanala. Po zemljevidu naj bi padla do 50m, v realnosti pa točno 60m. Stena polna jastogov in prijetnega skutranja.

Da ne bom predolg, top potapljanje, precej nepoznano, pa tudi dva DC v bližnini sta bila oktobra že zaprta. Še dobro da imam svoj dvevnik in precej miru v Dalmaciji….

Similar Posts

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja